BAŞBAKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLU DENİZLİ’DE

Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bir dizi etkinliklere katılmak üzere hafta sonu  İlimize geldi. 
Beraberinde Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, AB Bakanımız ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile birlikte Denizli’ye gelen Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ilk olarak partisinin Hasan Güngör Kapalı Spor Salonunda düzenlenen 5. İl Kongresine katıldı. 
Başbakanımız Davutoğlu daha sonra Valiliğimizi ziyaret etti. Başbakanlık otobüsü ile Valiliğe gelen ve yol boyunca vatandaşları selamlayan Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, çocuklara oyuncak hediye etti. Valiliğe gelişinde otobüsten inerek doğrudan kendisini bekleyen vatandaşların yanına giden Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, onlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi. Burada Valimiz Şükrü Kocatepe ve eşi Sultan Kocatepe tarafından karşılanan Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu polis tören mangasını selamladıktan sonra Valilik Makamına geçti. Valimiz Şükrü Kocatepe burada Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’a Denizli hakkında genel bilgiler verdi. 
Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Valilik ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Burada da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan Başbakanımız Davutoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamında ziyaret ederek belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
Son olarak Denizli Sivil Toplum Buluşması programı kapsamında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları ile akşam yemeğinde bir araya gelen Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu burada katılımcılara hitap etti. 
Başbakanımız Davutoğlu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği ‘Denizli Sivil Toplum Buluşması’nda yaptığı konuşmada, G-20 dönem başkanlığında ‘en az gelişmiş ülkelerin dünya ekonomilerine entegrasyonu’ ile ‘KOBİ'lerin dünya gündemine gelmesi’ başlıklarını öne çıkaracaklarını belirterek, Türkiye'de KOBİ'lere gereken desteğin verilmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi. İstihdamın yüzde 77'sinin, katma değerin yüzde 55'inin KOBİ'lerce sağlandığını bildiren Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “KOBİ'ler sağlamsa geleceğe ümitle bakabilirsiniz çünkü o KOBİ'lerden büyük şirketlerin çıkma potansiyeli yüksektir. Ama KOBİ'ler zayıfsa daha büyük ölçekli şirketlerin varlığı bir ekonomiyi ayakta tutamaz” diye konuştu. 
Ülke ekonomisini oluşturan gelirin ülke geneline KOBİ'ler aracılığıyla yayıldığını ifade eden Başbakanımız Davutoğlu, ‘Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programı’nı geçen hafta kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı. Denizli iş dünyası temsilcilerine, “Denizlinin dinamizmini bilerek söylüyorum, ne olur kurumsallaşma ve markalaşmaya ağırlık verelim” diye seslenen Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, esnaf ve KOBİ'lere verilecek desteklere, ekonominin her kademesinde girişimciliği teşvik eden bir politika takip ettiklerine dikkati çekti. Kadın ve engelli girişimcilere üst limitin üzerinde destek verileceğini, KOBİ'lerin inovasyon desteklerinin yüzde 50 artırılacağını söyleyen Başbakanımız Davutoğlu, geçen yıl açılan şirketlerin sayısının yüzde 17 arttığını, kapanan şirketlerin de yüzde 10 düştüğünü kaydetti. Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Bu, dünyada nadir örneklerden biridir. Dünyada işletmeler kapanıyor. Burada ülke ismi zikretmeyeyim, herhangi bir ülkenin adını negatif olarak zikretmemek için ama etrafınıza bakın, bir tek Türkiye'de açılan şirket sayısı artıyor, kapanan şirket sayısı düşüyor bu kriz döneminde. Büyük ülkelerde dahi bu trend yok. Bir tek Türkiye'de 2008'den bu yana 6 milyon kişiye istihdam sağlandı. Geçen sene 1,3 milyon kişiye istihdam sağladık. Bu, KOBİ'ler sayesinde, sizler sayesinde. Biz, size güveniyoruz ama sizden beklediğimiz sizin de hükümetinizin makro stratejik planlamalarına güvenmeniz, o doğrultuda girişimci ruhunuzu harekete geçirmeniz. Onun için, bu sektörel dönüşüm programlarına intibak edin. Açılım programlarına, Latin Amerika'ya, Afrika'ya, diğer bölgelere açılım stratejilerimize intibak edin ve o intibak edişte, bizden ne talep ediyorsanız, girişimcilik adına bizden ne istiyorsanız yanınızdayız, arkanızdayız. Yurt dışındaki ihracatı artırmak için ne talep ediyorsanız yine türlü teşviklerle ihracatın artırılması için yanınızdayız. Ülkenin ekonomik adaletini sağlayacak olan sizlersiniz. Anadolu sermayesi, Anadolu girişimciliği Türkiye'de bütün ekonomik faaliyetlerin sadece Marmara havzasına odaklanmasını dengeleyecek tek faktördür.”
Ege Bölgesiyle ilgili yepyeni bir bölgesel ekonomik kalkınma perspektifi getirmeye kararlı olduklarını söyleyen Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ege kıyılarının getirdiği turizm, ticaret, ulaştırma imkanları ile kıyının hemen arkasındaki Denizli, Manisa, Afyonkarahisar, Burdur, Balıkesir gibi şehirlerin ekonomik tarım ve sanayi potansiyelinin birleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Tarım alanında çok ciddi teşvik paketleri açıkladıklarını anımsatan Başbakanımız Davutoğlu, Türkiye'nin son 12 yılda tarımda Avrupa'nın en büyük, dünyanın altıncı büyük üreticisi haline geldiğine dikkat çekti. Türkiye'nin, eskiden olduğu gibi sadece ‘buğday ambarı’ veya ‘fındıkta dünya birincisi olmak’la yetinmeyeceğini dile getiren Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, tarımda etkinliği, verimli üretimi ve teşvikleri olağanüstü düzeyde artırdıklarını, artırmaya devam edeceklerini söyledi. Tarım, tarım sanayi ve organik tarımda verilen desteklerle Türkiye'nin önünü açmak istediklerine vurgu yapan Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, pamuk konusunda da bir çalışma yapılması talimatı verdiğini, ülke ekonomisinde tarım ürünlerinin dengeli bir şekilde ve bölgenin jeolojisine uygun yürütülmesinin önemli olduğunu belirtti. Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu,  “Çok su gerektiren ürünlerle suya ihtiyaç hissedilmeyen ürünlerin dengeli bir şekilde, doğru planlaması yapılmadan uygulanması halinde bir müddet sonra bazı yerlerde çölleşme, başka bazı yerlerde de üretim düşmeleri görebiliriz. Biz bunları merkezden, mümkün olduğunca titiz bir şekilde belirlemeye özen gösteriyoruz” diye konuştu. 
Denizli’nin, büyük lütuflarla bereketlenmiş mümbit bir kent olduğuna işaret eden Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, en kaliteli tarımın yapılacağı havzaların burada bulunduğunu, organize sanayi bölgelerinde de Denizli’nin kat ettiği mesafenin gözlenebileceğini anlattı. Islah organize sanayi bölgesi ile ilgili atılabilecek adımları gözden geçireceklerini, mermer ve kente has diğer sanayi kollarında da büyük bir imkan ve potansiyel olduğunu bildiren Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, Denizli'yi Türk ekonomisinin önemli bir atardamarı haline getirmek istiyoruz. Bunun için bu kararları alıyoruz. Sadece Denizli'ye dönük değil, bütün ülke ekonomisinde belli atardamarları harekete geçirmeye çalışıyoruz. Tıkanıklık olan yerleri küçük müdahalelerle açıyoruz, nerede bir tıkanma varsa. Bu tıkanma ister sektörlerin finansmanı alanında olsun ister ulaşım hatları alanında olsun, hassas dokunuşlarla oraları açıyoruz. Ama o tıkanma noktalarını açtıktan sonra oradan akacak olan Türk girişimcisinin çalışkanlığı, dinamizmi ve gelişmelere intibak edebilme kabiliyeti. Denizli bu konuda öncü bir şehir.” 
62. Hükümet olarak ekonomide niteliksel dönüşüm döneminde Denizli'nin en fazla güvendikleri şehirlerarasında yer aldığını söyleyen Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, kentin geçmişte, şehirlerarasındaki hayırlı rekabette çok önemli aşamalar kat ettiğini belirtti. Denizli'nin gelecekte de ülke ekonomisinin önemli merkezlerinden biri olacağına yönelik inancını ifade eden Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “İnşallah yükselen Türkiye'nin yükselen şehirlerinin başında, en önünde Denizli olacaktır.” dedi.
Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, düzenlenen etkinliğin ardından Çardak Havaalanı’ndan özel uçak ‘Ana’ ile İlimizden ayrılarak Ankara’ya gitti.