Gelişmiş sanayi ve turizmi ile öne çıkan İlimizde, bu sektörlerden sonra hızla gelişen tarım ve hayvancılık sektöründe tarımsal rekabet gücü ile ülkemizin rekabet gücünün yükseltilmesi amacıyla İŞ-KUR, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliği ile ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ ve ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’ projeleri için kurs açıldı. Kursların protokolü Vali Şükrü Kocatepe’nin katıldığı törenle imzalandı. 
Proje kapsamında Denizli'de 250 kişinin yetiştirilerek daha nitelikli hale getirilmesi düşünülüyor. Bununla ilgili olarak toplam bütçe 5 milyon 850 bin lira iken, Denizli özelinde 100 bin lira ile katkı vererek Çal, Baklan, Honaz, Tavas, Kale ve Denizli Merkez'de yaklaşık 250 kişi hem tarım alanında hem de hayvancılık alanında eğitilerek nitelikli hale getirilecek. Eğitimler 13 Ekim'de başlayacak ve Aralık ayının ortalarına doğru da sonuçlanacak. Kursa katılanlara günlük 20 lira ücret verilecek ve Genel Sağlık Sigortası ile İş Kazası Ve Meslek Hastalığı Primleri karşılanacak. 
Valilik Makamında gerçekleştirilen protokol törenine, Vali Şükrü Kocatepe, Vali Yardımcısı Erol Türkmen, İŞKUR İl Müdürü Ferudun Giresun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu ve Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici katıldı.
Projelerin hayata geçirilmesi için Valilik Makamında düzenlenen törende konuşan Vali Şükrü Kocatepe, sürü yöneticilerinin artık bölge dışından getirildiğini ancak bu durumun kişinin araziyi bilmemesinden dolayı sorun oluşturduğunu söyledi. Yaşanan sorunların ortadan kaldırılması amacıyla önemli bir projenin başladığına dikkat çeken Vali Kocatepe, “Sürü yöneticisi dediğimiz bu kardeşlerimiz, köylerde dışarıdan gelen insanlardan seçilmeye başlandı. Bunun getirdiği sorunlar var. Ekonomik olarak zayıf olan vatandaşlarımız bu işe talip oluyor. Ama hem araziyi bilmiyorlar hem de konu ile ilgisi olmayan kişiler olabiliyor. Ayrıca yetiştirici yönünden de bazı zararlar ortaya çıkıyor. Bunu önlemek için bu uygulama güzel bir adım. Hem de bu kişilerin mesleki güvence ve sosyal güvencelerinin ekonomik yönden desteklenmeleri cazibeyi daha da artıyor” dedi.
Sürü Yönetimi Elemanının bir meslek olduğunu ve ekonomiye bir katkı sağladığını vurgulayan Vali Şükrü Kocatepe, “Sürü yöneticisi tabiri gayet güzel bir tabir. Eskiden söylenen ifade biraz hakir görücü bir ifade olduğu için insanlar belki talip olmakta zorlanıyorlardı. Ama bu da bir meslek. Şu anda ekonomimizi destekleyen, özellikle gıda ve tarım sektörünü destekleyen çok önemli bir görev. Bu işlere talip insanlarımıza ihtiyacımız var. Dolayısıyla artık eğitimli olması gerekiyor. Biliyorsunuz artık üniversitelerimizde ‘Otobüs Şoförlüğü Meslek Yüksek Okulları’ bile var, bu bir ihtiyaç. Otobüsleri kullanan, toplu taşıma araçlarını kullanan kardeşlerimizin eğitimli olmalarından bir zarar gelmez. Aksine fayda gelir. Artık ülkemiz modern bir ülke, Avrupa Birliği'ne aday ülke. Dolayısıyla bizim de her konuda bütün sektörlerde uzman kişilerle yönetilmemiz önemli. Bu konuya Devletimizin, Hükümetimizin el atması son derece övünç verici bir durum” diye konuştu. 
Açılan kursların çeşitlendirilebileceğini de sözlerine ekleyen Vali Kocatepe şu ifadeleri kullandı; “Bence sebzecilikte olmalıydı bu kursların içinde. Küçük alanlarda da sebze yetiştiriciliği düşünülürse iyi olur. Hep geniş alanlarda profesyonel olarak bu işler yapılıyor ama küçük alanlarda bilgisiz kişiler bu işi yapabilir. Küçük alanlarda yapılan bu tarımında ekonomik bir getirisi var. Mesela evinin yanındaki küçük bahçesinde maydanoz yetiştiren kişi, maydanozları pazarda satıyor. Tere, maydanoz, roka ve buna benzer yeşillikleri yetiştirerek, pazarda satan ve geçimini sağlayan, aile bütçesine katkı sağlayan insanlarımız var. O insanlara toprağın hazırlanması, sulanması ve buna benzer bilgiler verilerek onlarda eğitilirse iyi olur. Hobi olarak bunu yapmak isteyen insanlarda olabilir. Emekliye ayrılıp bir dönüm bahçe alan veya bahçesi olanlar vardır. Oraya bir kulübe yapar, hafta sonları gidip gelip orada vakit geçirir. Orada da bir şeyler yetiştirmek isteyebilir. Bu gibi insanlarımız bu hobilerini, bu meşguliyetlerini bilinçli yapabilirlerse ekonomimize katkı sağlarlar. Çilek gibi ilk turfanda veya son turfandaya yönelik de olabilir. Bizim coğrafyamız farklılık gösterdiği için bazı illerde bu mümkün olabiliyor. Yani iklimi sıcak olan ilçelerimizde daha erken ama yüksek olan yerlerde daha geç yetiştirmek suretiyle bundan elde edilen gelirin sürekli ve etkili olması sağlanabilir. Çilek, ahududu ve böğürtlen gibi küçük alanlarda yetiştirilen meyvelerden elde edilen gelir, bir çok ailenin geçimi için önemli bir katkı oluyor. Diyelim ki bir vatandaşımızın bahçesinde yetiştirdiği domatesin ekonomik getirisi ile aynı bahçede yetiştirdiği çilekten elde edeceği getiri bir olmuyor. Aynı yerde dikilen iki farklı üründe birkaç misli gelir farkı olabiliyor. Dolayısıyla çilek konusu yüksek ilçelerimizde son turfanda gibi düşünülürse etkili olabilir. Bu işler iyi para getiriyor ve genelde süpermarketler ile büyük marketler bu ürünleri üreticisinden satın alıyor.”
Konuşmaların ardından ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ ve ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’ kursları için hazırlanan protokol imzalandı. 
Açılan kurslar ve kurslara katılan kursiyer sayıları ise şöyle;

Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi

Kursun açılacağı İlçe

Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı

2014 yılında düzenlenecek kursun başlama ve bitiş tarihleri

Çal

25

20 Ekim - 12  Kasım 2014

Honaz

25

03-21 Aralık 2014

 

Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi

Kursun konusu

İlçe Adı

Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı

2014 yılında düzenlenecek kursun başlama ve bitiş tarihleri

Süt sığırı yetiştiricisi

Baklan

25

17-28 Kasım 2014

Süt sığırı yetiştiricisi

Tavas

25

13-24 Ekim 2014

Tıbbi Aromatik Bitkiler

Kale

25

13-30 Ekim 2014

Tıbbi Aromatik Bitkiler

Kale

25

18Kasım-04 Aralık 2014

Ayçiçeği ve haşhaş yetiştiriciliği

Tavas

25

03-14 Kasım 2014

Ayçiçeği ve haşhaş yetiştiriciliği

Baklan

25

01-12 Aralık 2014

Meyve ağaçlarında budama

Merkez

25

04-17 Kasım 2014

Meyve ağaçlarında budama

Kale

25

03-15 Kasım 2014